19 Haziran 2019 Çarşamba

Sicilya Vol.4 - Taormina Lezzetleri

Selam! 

İlk üç post sonrası en son anlattığım Taormina kasabasının lezzetli lokal restoranlarından bahsetmek istiyorum bu kez de..

Şunu çok net ifade edebilirim ki; Sicilya adasına seyahat ettiğinizde bedeninizin en mutlu parçası kesinlikle mideniz oluyor. Bu mutluluk Sicilya mutfağının gastronomi dünyasında olan yerinden de bağımsız ve inanın her öğünde kendini hissettiriyor...

Ben restoran tercihlerimin büyük kısmını seyahat öncesi yaptığım araştırmalar ve deneyimlerine güvendiğim arkadaşlarımın yardımıyla belirlerim. Ama zaman zaman seyahat sırasında zevkine güveneceğimi düşündüğüm yerli halktan da öneriler almayı ihmal etmem.

Biraz kendi araştırmalarım biraz da tavsiyeler ışığında Taormina mekanlarına hazırsanız hemen başlıyorum...

 
Taormina'ya adım atar atmaz aklıma gelen ilk şey; lezzetli bir öğle yemegi yanında buz gibi beyaz şarap içmek ve bu sayede tatile keyifli bir baslangıç yapmaktı. Kiraladığımız evin sahibi sevgili Massimo Dubai'de yaşayan bir Milano yerlisiydi ve daha biz sormadan ilk öğle yemeği için La Botte'nin iyi bir başlangıç olacağını söyledi.

La Botte Taormina'nın en eski trattorialarından biri ve yerli halk ile kasaba müdavimleri için tam anlamıyla bir klasik. Tahmin edebileceğiniz gibi bir aile işletmesi ve 1972'den beri aynı özenle ve heyecanla işletiliyor anladığımızChemi ailesinin her ferdini mekanda harıl harıl çalışırken gördüğünüzde siz de bu özene emin olacaksınız mutlaka...

 
Portakal ağaçları gölgesindeki restoran bahçesinde yedik ilk yemeğimizi. Hafif hafif esen rüzgarın da etkisiyle burnumuza gelen portakal kokularıyla da aşırı mutlu hissettik.
Restoranın içi -her klasik trattoriada olduğu gibi- yıllardır mekanı ziyaret eden ünlü sanatçı ve politikaciların resimlerinin çerçevelerle asıldığı duvarlara sahipti. Her çerçeve arasında ise efsane sarap şişeleri yerleştirilmişti ve resimleri mi yoksa şarapları mı inceleyeyim şaşkınlığı yaşatıyordu.

 Menülerini hem her zevke hitap edecek genişlikte hem de kafanızı karıştırmayacak sadelikte hazırlamişları. İlk gün heyecanı etkilemiş midir bilemem ama La Botte'de yediğim her şey bizi fazlasıyla mutlu etti diyebiliriz. Özellikle sevgilinin pek sevdiği Carpaccio'yu ve La Botte adına özel şişelenmiş şarabı hala özlemle anarız zaman zaman.
La Botte Adres : Piazza Santa Sunday, 4.

Bu arada Carpaccio isminin İtalyan ressam Vittore Carpaccio'dan geldiğini bilir miydiniz? Tablolarında genel olarak kırmızı renk hakim olduğundan bu nefis baslangıç tabağına bu isim uygun görülmüş Carpaccio seven bir şef tarafından...


La Botte sonrasi Sicilya efsanesi granita, kahve ya da tatlınızı Santa meydanında olan Bam Bar'da almayı eksik etmeyin derim. Hani şehirlerin ikonik noktalari vardir ya oturmaya hiç doymadığımız ve her şehir ziyaretinde turistik oluşuna bakmadan koşup yerleştiğimiz, işte Bam Bar Taormina'nın da o mekanı. Ayrıca da sanki Sicilya'da olduğunuzun altını çizmek ister gibi seramiklerle kaplanmış bir mekan kendisi.. 
Bam Bar Adres: Via di Giovanni, 43.


ll Baccanale, La Botto'den az daha ileri yürüdüğünüzde karşınıza çıkan bir başka Trattoria. Klasik İtalyan lezzetlerinin Sicilya mutfağından çıkmış versiyonlarını denemek için keyifli bir mekan diyebilirim. Bahçe içinde ya da sokaktaki masalarda oturup insan manzaraları izlemek için iyi bir tavsiye kendisi.. 
Il Baccanale Adres : Piazzetta E. Filea.


"Sicilya'ya geldik pizza ve makarna konusunda iyi bir tavsiyen yok mu?" derseniz yine Corso Umberto caddesi üzerindeki Pizzaria Vecchia sizin icin mutlu bir öğle yemeği tavsiyesi olabilir. Vecchia'nın pek sevdiğimiz seramik tabaklarda servis edilen lezzetli makarna ceşitleri ve odun fırınından çıkan mis kokulu pizzaları ile mutluluk garantili bir tavsiye ekleyebilirsiniz notlarınıza. 
Adres : Vico degli Ebrei, 3.


Osteria Rosso Di Vino kesinlikle kasabanın gizli cenneti ve bence lezzet bakımından da en lokal restoranı. Via Umberto üzerinde yürürken Porta Catania kemerine yaklaştığınızda hemen solda minik, hatta daracık bir yol goreceksiniz. İşte o dar ara sizi once Duke of Santo Stefano Palace'a sonra da bu şirin restorana ulaştıracak.

Duke of Santo Stefano PalaceArap ve Norman izleri de taşıyan Gotik bir yapı. İspanyol kökenli De Spuches ailesinin eviymiş zamanında bu bina ama günümüzde Mazzullo Vakfı'na ait ve içinde enfes heykeller görmeniz mümkün.Rosso Di Vino'nun sahipleri birbirinden tatlı iki kiz kardeş. Aileden gelen bir balıkçı geçmişleri var ve hal böyle olunca balık konusundaki iddiaları da fazlasıyla yerinde. Menüde kullanılan tüm malzemeler adanın lokal köylerinden temin ediliyor ve kesinlikle kendi taze balıklarını kullanıyorlar. Şefler ise, açık mutfakta gözünüzün önünde çalışıyorlar ve gelen günlük malzemelere göre güne özel menü yaratıyorlar.

Mekana geldiğinizde öncelikle size günün menüsü anlatılıyor. Böylece doğru yemek

seçimi yapabilmeniz adına tam olarak aydınlanıyor ve yemeğinize göre de tavsiye edilen şaraplar içinden kararınızı kolayca verebiliyorsunuz. 
 
Menu günlük olarak hazırlandığı için beğenilerimi tavsiye etmeli miyim bilemiyorum ama özellikle gnocchi, levrek balığı ve deniz mahsülleri konusundaki genel başarılarını kesinlikle övebilirim. Etna bölgesi şaraplarından Vivera/Altrove Bianco ise diğer tavsiyem olabilir bu restorana dair. Unutmadan menülerinde nefis bir sürpriz de vardı benim için. O da menüde bulunan "lulu" adındaki tatlıları. Her dem menümüzde olur dedikleri hafif bir tatlıydı kendisi. Eğer yerseniz, beni de anarsınız umarım..)
Rosso Di Vino Adres : Vico Spuches, 8


Granduca şehrin romantik konsepte sahip restoranlarından biri. Via Umberto üzerinde restore edilmiş bir 15.yy. binasında hizmet veriyor kendisi. Mekanın en önemli yani elbette bahçesinde oturmak, böylece huzurlu Akdeniz manzarasına tarihi tiyatronun da seyrini katarak gercekten romantik bir akşam geçirebiliyorsunuz. Tipik bir Sicilya mutfagına sahip Granduca ve deniz ürünleri konusunda çok iddialılar. 
Granduca Adres : Corso Umberto I, 172


Ristorante Pizzeria Gattopardo Taormina'nın ara sokaklardan birine konumlanmış bahçeli trattorialardan biri. Güler yüzlü personeli ile kasabanın bebek/çocuk dostu mekanları içinde en sevdiğimiz kendisi oldu diyebilirim. Lezzetleri, bahçelerini görüp öncelikle görsel olarak restorana adım atma isteği duyduğunuz için sizi kesinlikşe pişman etmiyor. Limon ve şarap soslu etimin lezzetini size tarif etmeye calışmak yerine bir parça tattırmayı ne çok isterdim. Lokum gibi yumuş yumuştu ve eksi tatlara ve ozellikle limonun baskin tadina asiksaniz bu tabak tam sizlik ! 


Ristorante Al Duomo, adı üzerinde Duoma meydanında ve kilisenin hemen karşısında kalan bir teras restoran. Aslında bir parça turistik olabilir diye endişe edip, listemizden çıkartmak istemiştik kendisini ama Alpcan bu meydanı çok sevdiğinden scoter ile
rahatça dolaşsın ve biz de onu terastan izleyebilelim düşüncesiyle burada bir akşam yemeği yemeğe yakın durduk.

Sonucun bu denli tatmin edici olacağını nereden bilebilirdik ki? İçtiğimiz sarabın, yediğimiz meze ve ana yemeklerin tadı mezelerinin de tadi hala damağımda diyebilirim.
Özellikle de kızartılmış kalp midyeler lezzetleri ile aklımızı başımızdan aldılar. Mutlaka sipariş etmenizi ve tarifini almak için de ısrarcı olmanızı öneririm.. 
Ristorante Al Duomo Adres : Vico Ebrei (Piazza Duomo) 


Taormina'daki barlar içinde merdivenlere konumlanmış olan Daiquiri Lounge Barmanzarası olmamasına rağmen kasabadaki en popüler nokta diyebilirim. Manzara yok diyorum ancak bu da sizin bakış açınıza göre değişebilir zira benim nazarımda Rönesans izleri de taşıyan bir kilise ile Barok bir çesme daima iyi bir manzara anlamına geliyor. Ayrıcaenfes de bir "hayat akışı" manzaranız olacak buna da şüpheniz olmasın.Yemek öncesi aperitivo ya da yemek sonrası kokteyl keyfi için mutlaka notlarınızda olsun derim.

Bu arada mekanın kokteyl menüsü de aşırı geniş. İnsanın kafası karışmıyor dersem yalan olur o yüzden ben sevdiceğimden vazgeçmedim ve her ziyaretimde Spritz siparişi vermeye devam ettim...
Daiquiri Lounge Bar Adres : Piazza Duomo 

Porta Catania kemerinden çıkınca sağdaki minik pastaneleri bir bir atlayıp C&G Cioccolato E Gelato adında şahane bir çikolata/dondurma dükkanı göreceksiniz. Aslında burası bir bakıma da bir pastane diyebiliriz. Pasta ve dondurmanın bir araya gelip yarattığı enfes örnekler ile bizi öyle mutlu etti ki her gün kendisine uğramadan günü sonlandıramadık..  

Bu arada mekanın küçük terasının manzarası da enfesti.. Bir kez de aperitivo keyfi yaptık bu terasta ve beni her gördüğümde nedensiz mutlu edebilen palmiyesi ardından Akdeniz'i izlemeyi, gelen gemileri konuşurken zamanın nasıl geçtiğini anlamamayı sevdik. 
C&G Adres : Piazza S. Antonio, 7


Grand Hotel Timeo Taormina'nın en ikonik oteli! Otel içinde bulunan teras bar ise belki lokal değil ama kasabanın şüphesiz en romantik mekan tavsiyesi diyebilirim. Eğer balayı için Taormina sınırlarındaysanız kesinlikle bu terası atlamayın derim. Etna ve Taormina'nın bulunduğu körfezin manzarası da bu terastan bir başka nefes kesici.. 

Sicilya günbatımını burada yaşamak yanında, bizim kadar şanslıysanız belki Etna lavlarını da görebilirsiniz. Etna'nin lav püskürtmesini izlemek öyle büyük bir heyecan ki; bende yarattığı his tam olarak "dil tutulması ile tamamlanan aşırı bir korku"ydu diyebilirim.
Grand Hotel Timeo Adres : Via Teatro Greco 59


sevgiler
lulu
x

Serinin önceki postları;


5 yorum:

 1. Yahu ne guzelmiş su Taormina! Vallahi senin yuzunden guney İtalya'ya inicem bu gidişle (normalde pek hazetmiyordum) :) Ve gidersem ilk iş buradaki yerleri not etmek olacak<3

  YanıtlaSil
 2. Merhaba. Taormina planlarimiz oncesi arastirmamda karsima ciktiniz. Cok faydali oldu. Nisan basi gitmeyi planliyoruz. Zamanlama olarak uygun olur mu bir fikriniz var mi? Denize girmek onceligimiz degil. Baharda cicekli halini gormek istiyorum. Cok sicak ve kalabalik olmadan. Kiraladiginiz evden memnundunuz saniirm. Airbnb link paylasabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 3. Merhaba :) Ne guzel bir plan.. Eminim gezmek icin hava cok ideal olacaktir.. Taormina'nin bi parca yagmur riski olacaktir ama bahar yagmuru ne kadar kotu olabilir ki ! İlik ilik yagacaktir.. sansiniz yerinde olsun ve hava size bonus olsun dilerim :) Airbnb linkini bakip yollayacagim.. Gercekten evin konumu nefisti.. minicik ama gurultuden uzak ama ayni zamanda da tam olarak kasabanin kalbinde.. Sahibi ve erkek kardesi de son derece yardimci oldular.. Yine de karari lutfen kendi onceliklerinize gore verin.. Uzulmenizi asla istemem bu nefis seyahatte ! :) sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. https://www.airbnb.com.tr/rooms/563539?s=6FnwdBJw link burada.. Bu arada nefis manzarali ve romantik daireler gordum :)) onlari da es gecmeyin derim :) sevgiler ve geri donuste yorumlarinizi cok merakla beklerim.. xxx

   Sil
 4. Tüm bilgiler için teşekkürler. Gidelim, gelelim, yazarım. Sevgiler.

  YanıtlaSil