4 Aralık 2014 Perşembe

Sicilya Vol.3 - Taormina

Selam.

Sicilya postlarında, adaya genel bakış ve ada lezzetlerini detaylandırdıktan sonra bu postun konusu da kendi tecrübelerim kadar ve dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım ve ziyaret eden herkesin hayran kalacağını düşündüğüm küçük ama bir o kadar da havalı kasaba; TAORMINA.
 
Catania şehrinde her bütçeye uygun otel alternatifi bulmak mümkün hatta zincir otellerin birçok şubesinde oldukça uygun teklifler de yakalanabiliyor, ancak bizim özellikle yaz tatili anlayışımızda denize yakın, şehre uzak olmak kesinlikle ana bakış açısı oluyor. O nedenle de üzerine fazlaca düşünmeden, konaklama kararımızı gezi planlarımızı da göz önünde tutarak güzeller güzeli Taormina'dan yana kullandık.


Taormina, Catania şehrinden yaklaşık 45 dakika uzaklıkta ve Messina kıyı şeridinde bulunan hakikaten görülesi bir güzellik. Catania'da konaklayanlar için nefis bir turistik gezi noktası olmasının yanında, Taormina'da kalıp adanın 250/300 km.lik yakın çevresini gezebilmek için de oldukça ideal bir konumu var diyebilirim. Ayrıca bulunduğu bölgenin en güzel denizi ve en populer plajları da kesinlikle Taormina yakınında bulunuyor ki bu da deniz odaklı tatillerde pek keyifli bir detay. Zaten bu nedenlerle de Taormina'nın Sicilya turizmi için bir başkent kabul edildiğini söyleyebiliriz.

Kasabada konaklayan turistlerin kalitesi adanın diğer bölgelerine göre farkedilir derecede üst seviyede kalıyor denebilir o nedenle yüksek fiyatli otellere ve Sicilya fiyat ortalamasının üzerinde kalan restoranlara sahip; lakin bu bilgi sizi kesinlikle korkutmasın.  Elbette kasabada her bütçeye uygun alternatiflere sahip olmak da mümkün.Biz, Alpcan ailemize katıldığından bu yana, uzun soluklu tatillerimizi mutlaka AirBNB'den ev kiralayarak sekillendiriyoruz. Sicilya tatilinde de Taormina'nın tam kalbinde, gerçekten çok sevilesi, önünde oturup keyif yapabileceğimiz bir taşı da bulunan, şipşirin, yeşil panjurlu bir ev kiraladık. Evimiz hem merkezde hem de merkezin hareketli yaşamından ince ama keskin bir çizgiyle ayrılmışcasına dingin ve minik bir portakal bahçesinin yanında bulunuyordu.

"Neden ev derseniz?" Biz ev kiralayarak ziyaret ettiğimiz şehrin lokal yaşamına tam istediğimiz şekilde karışıp, bölgenin yerlisi gibi hissetme oyununu çok severek oynuyoruz. Yaşadığımız şehrin tam aksine, sabah uyanıp komsularımıza "günaydın" diyebilmenin sevinci bile bu kararı vermemizde etkili diyebilirim. Sanırım ben Avrupa'yı en çok da bu zarif komşuluk anlayışları yüzünden seviyorum. Hem bir evimizin olması Alpcan açısından da daha rahat oluyor; zira sabah uyandığımızda fırından ekmeğimizi, manavdan taze meyvemizi alıp ona ihtiyaci olan çeşitte bir kahvaltı sofrası hazırlamayı kendi annelik anlayışıma daha uygun buluyorum. 


 Taormina; masallardan çıkmış, mistik olduğu kadar da güzel ve yaşanası bir kasaba. Dik bir yamaçta konumlanmış olması ve Etna'nın muhteşem görüntüsüyle taçlanması da bu güzelliği pekiştiren en önemli element diyebilirim. Elbette bu görsel güzellikte Akdeniz'in derin ve huzurlu maviliğinin etkisi görmezden gelinemez... Kasaba, giriş ve çıkışında bulunan iki kemer ile birbirine bağlanan dar ve uzun caddesi Via Umberto ile tanımlanacak kadar minik aslına bakarsanız. Minik ama hiç süphesiz ziyaretçilerinin kalbine işleyecek kadar da etkileyici. 
Porta Messina ve Porta Catania kemerleri arasında kalan Via Umberto Caddesi, Taormina yaşamının tam olarak merkezi oluyor. Cadde dar, uzun ve birbirinden keyifli mağaza, butik, pastane, restoran, bar, hediyelik eşya, şarap dükkanları ve çok şirin çiçekli balkonlara ev sahipliği yapıyor. Ara sokaklar ise en az ana cadde kadar keyifliler. Bu daracık sokaklarda sayısız lokal restoran ve özgün butikler bulabiliyorsunuz.

Porta Messina; zamanında Arapların inşa ettiği kentin kuzey girişi oluyor. ;)


Porta Catania kemeri sonrası meydana geldiğinizde Etna size gülümseyiverince zaten kasabanın asıl büyüsüne de kapılmış oluyorsunuz. Goethe ve -kalemine sükür- Steinbeck yanılıyor olamazlar diye geçirmiştim içimden o enfes tabloya bakarken. Hele ki Woody Allen'ın da kasabaya hayran olduğunu sevgiliden öğrenince bir sonraki sinema filminin "Midnight in Taormina" olması ihtimalini hayal etmek bile bize pek sevimli gelmişti.. 


Mazzaro kesinlikle Taormina kasabasının en güzel sahili. "Lido La Pigna" ise plajdaki işletmeler arasından restoranı ile bir adım öne çıkanı diyebilirim. Ancak Taormina'nın tepelik konumundan dolayı Mazzaro'ya ulaşmak için ya virajlı bir yolu aracınızla inmeniz gerekiyor ya da Porta Messina kapısından çıkıp, devam eden yolun hemen solunda kalan teleferik ile kısa bir seyahat yaşamanız. Teleferik sonrası hemen yolun karşısındaki alt geçitten geçip, bir parça da merdiven kullanırsanız Mazzaro'ya ulaşıyorsunuz..


Isola Bella, Taormina hakkında araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak nokta olabilir; zira kendisi dünyanın "mutlaka görülmesi gereken plajlar" listesinde bulunuyor ve deniz içindeki yürüyüş ile de ulaşılan şirin adasının sağladığı muhteşem manzarasıyla da bunu kesinlikle hakediyor. Taşlık bir deniz olması çocuklu ailelere pek kolaylık sağlıyor diyemem ama teninizi adeta öpen o kadife suyuna mutlaka girmelisiniz demeliyim. Bu, Isola Bella'ya ulaşmak için ineceğiniz merdivenlerin çıkış eziyetine bir değer bi keyif kesinlikle.. Ben bu deneyimi dönüş basamaklarında Alpcan'ı sırtımda taşıma riskine rağmen heyecanla yaşamak istedim ve o sular hakikaten buna değerdi.

Bu arada ada, 1800'lerin sonunda Florence Trevelyan tarafından satın alınıp üzerine bir ev inşa edilmiş.Bu arada şu bilgiyi de vermek gerek diye düşünüyorum; Mazzaro'dan kalkan küçük teknelerle de Isola Bella'ya ulaşmanız mümkün. Merdivenler sizi çok çaresiz hissettirecekse, ufak bir bedel karşılığında koya kolayca bu teknelerle ulaşabilirsiniz ama yine de benim gibi güzelliklere erişmenin bir çilesi ve bedene kuvvet bir yanı olduğuna inanıyorsanız merdiven inip çıkma kararı kesinlikle size ait olacak.

Isola'ya geri dönerse; en sevdiğim duygu; huzurlu ve dingin bir suyun içindeyken -ayrıca kendisini çok da kadife buldumSicilya gökyüzünü izleyip tüm plaj gürültüsünden bağımsız o "an"ı doyasıya yaşayabilmekti. Bir de suyun içindeyken hemen göz hızamdan geçen trenin aralıklarla çıkarttığı ses karmaşasını ve de görüntüsünü çok sevdim. 


Bu iki ana plaj dışında Taormina'ya yakın, lakin illa ki otobüs ya da araba ile gidilmesi mümkün olan ve adanın ilk Yunan yerleşimi kabul edilen Guardini Naxos vLetojanni bölgeleri bulunuyor. Denizden faydalanmak için bu iki sahil de notlarınızda olabilir. Açıkcası ben Guardini bolgesinin geniş plajindan ve denizinin görüntüsünden hoşlanmadım. Hayalimdeki Sicilya denizi kesinlikle bu değildi. O nedenle otel seçerken en fazla tercih seçeneği bulacağınız Guardini Naxos tarafını tercih etmenizi önermem. Letojanni ise çok daha keyifli, kendi halinde bir çok yerel işletmeye sahip uzunca bir plaj olarak tanımlanabilir. Biz bu işletmeler içinden "Magia Beach" i sevdik ve plajın restoranında yediğimiz deniz ürünlerine de doyamadığımızdan iki plaj günümüzü kendisine ayırdık.. 


Antik Roman-Yunan tiyatrosu olan "Teatro Greco" Taormina kasabasının ve hatta Sicilya adasının en önemli tarihi yapılarından biri kabul ediliyor. Teatro Greco; Syracuse şehrindeki anfi tiyatro sonrası adanın en büyük ikinci tiyatrosu ve günümüzde turistik ziyaretlerin dışında opera, tiyatro ve konserler için de kullanılan müthiş bir akustiğe sahip. (Bizim seyahatimizin bir hafta öncesi kişiliğine ve azmine hayran olduğum sevgili Arzu Kaprol burada bir defile sergilemişti. Kasaba yerlileriyle bu organizasyonu konuşmak hakikaten gururlu bir andı bizim için..)

Muazzam bir Etna ve Naxos Körfezi manzarası sunan tiyatronun bir kent anıtı ya da tarihi ve sanatsal bir değer olması yanında bu manzarası da fazlasıyla ön planda diyebilirim. 


Palazzo Corvaja, Porta Messina kapısından girdiğinizde karşınıza çikan ilk meydan olan Piazza Badia'da bulunan, Ortaçağ'dan kalma, Araplar tarafından inşa edilmiş ve ismini Corvaja ailesinden alan bir saray. (Aile sarayı -eğer doğru bir bilgi ise- İkinci Dünya Savaşı'na dek kullanmış) Arap etkisinin hemen okunduğu yapının kemerli pencereleri, kapıları ve pitorek görüntüleriyle iç avlusu görülmeye değer. Özellikle merdiven yanındaki penceredeki kabartma kesinlikle gözden kaçırılmamalı.. 

Bu arada bina zamanında Sicilya Parlamentosu'na da ev sahipliği yapmıs. Şimdilerde Sicilya müzesi olarak ziyaret edilir durumda.. (gravürler, freksler ve kabartmalar....)

Naumachia Corvaja sarayının yakınında ve adalılara göre bir mücevher gibi gizlenmiş bir antik güzel. Mutlakabu sürpriz güzele de zaman ayırmanızı öneririm.. 

 Saint Catherine of Alexandria Kilisesi benim şehirdeki en sevdiğim yapı oldu diyebilirim. Barok sevdamin izlerini taşıdığından mı geliyor bu sevgim yoksa böylesi harabe görüntüleri gözümün daha çok sevmesine 30'lu yaşlarımda başlamamdan mı? Güzel bir yapı hakikaten, içindeki heykelleri eğer kilise gezmeyi seviyorsanız lütfen ıskalamayın derim.. 

 Chiesa di San Pancrazio; bir piskopos ve de şehit olan Taormina'nın koruyucu azizine
adanmış ve Barok mimari izleri de taşıyan klise. Ayrıca Yunan tapınağı Jupiter Serapis üzerinde bulunuyor.. 


Piazza Duomo, Via Umberto üzerindeki bir diğer meydan. Öğleden sonra ya da akşam yemeği öncesi aperito keyfi yaparken Alpcan meydanda özgürce scoter binip, arkadaş edindiğinden bu meydanı pek güzel anılarından ötürü sanırım daha çok seviyoruz.

Meydana ismini veren Taormina'nın Ortaçağ'dan kalan minik kilisesi Duomo di San Nicola
da bu meydanda bulunuyor ve de meydana çok yakışıyor. Dış cehhesinde Normandik izler de taşıyan kilisenin içinde bazı görülesi resimler de mevcut. Özellikle Antonello de Saliba'nın polipsiği (yani panellerden oluşan resimleri) görülmeli.. 

 Meydanın Barok güzeli çeşmesi de gölgeli anlarında insanların soluklandığı, güneşli zamanlarda kuşların mesken tuttuğu nefis bir adres.

 


Clock tower; kasabanın en kalabalik meydanı olan Piazza IX Aprile'de bulunuyor. Kulenin hemen yanında olan uçurum kenarındaki terası ise nefis Akdeniz manzarasını işinize çekeceğiniz enfes bir nokta. Bu meydandaki kafelerde oturup serinletici ada lezzeti olan
 granita içmek her daim nefir bir fikir, hem bu sayede kasabanın sakinlikle akan huzurlu yaşamıno da gözlemlemiş oluyorsunuz...
Public Garden ya da Park Giovanni Colonna Taormina'nın mistik güzelliğini yaşamak adına enfes bir ortama sahip. Çok net şunu söyleyebilirim; burası uzun zamandır görmek istediğim bir nokta olmuş ve çoğu görseli beni öylesi heyecanlandırmıştır ki tatil planlarıma etkisini kesinlikle görmezden gelemem. Bahçe, yarı tropik bitkilerle donatılmış ve patika yollarla farklı zemin seviyelerinde işlenmis üç hektarlık bir araziyi birbirine bağlayan benzersiz bir çalışma... Zeytin agaçlarıyla kaplı daracık patika yollarında yürümek hem keyifli hem de insanı başka zamanlara taşıyabiliyor. 

Isola Bella'da da bahsi geçen İngiliz soylu kadın Florence Trevelyan'a ait bu bahçe de. Kendisinin bu bahçe için İngiliz botanik tecrüleri ile çalıştığından bahsediliyor ama doğu izleri de kesinlikle bahçe içinde takip edilebiliyor..

Bir bankta oturmak, Etna'yı seyre dalmak ve o sırada aklınızdan geçen tüm düşünceleri serbest bırakmak bence bu bahçe gezisinin mutlak sonu olmalı.. 

Burayı tatilinizin meditasyon etkisi gibi düşünüp, kendisine vakit ayırmanızı içtenlikle isterim. 


Kasabada birbirinden güzel seramik dükkanları göreceksiniz. Taormina'ya yakın değil ancak Caltagirone kasabası adada seramik endüstrisinin başladığı yer olduğundan seramik ticareti tüm adaya müthiş bir ahenkle bu kasabadan yayılmış. Seramik dükkanlarında kendinizi kaybedeceğinizi sanırım tahmin edebiliyorsunuzdur ve aralarından seçim yapmanın ne kadar zor olacağını da... Yine de hediyelik eşya konusunda başka bir seçenek aklınıza gelecek mi inanın emin değilim.. 
 

Taormina benim nazarımda bir günlük turistik ziyaret ile değil de hayatınızdan birkaç gün çalarak ada yerlileri arasına karışıp yaşamına ortak olmanızı tavsiye edeceğim bir destinasyon. O derece yaşanası, hissedilesi ve de lezzetli ki tarif etmek kısıtlı kelimelerle pek zor oluyor..

Sevgiler
lulu
x

Vol.1 Sicilya
Vol.2 Sicilya Lezzetleri
Vol.4 Taormina Lezzetleri

Vol.5 Sicilya Alternatif Geziler

9 yorum:

 1. Henüz otel konaklamasından ev olayına geçemedim,ama son roma seyahatimde hiç turistik bir yerde birşey yememiş olabildiysem sıradaki hedefim Airbnb :)
  Çokta güzel evler var ama 1 hafta ve fazlası için daha iyi fikir gibi bencede :)

  Gelelim Taormina'ya , benzer anti turistik anlayışa sahip olduğumuzdan fikrine ve tavsiyelerine sonuna kadar güvenerek notumu alıyorum :)

  Önümüzdeki lezzet postunu karnım tok olduğunda okumaya özen göstericem ki 'ah şimdi italyada olmak vardı' diye iç geçirmiyim :)

  Kocaman öperim!

  YanıtlaSil
 2. Antik tiyatroya ve manzarasına bayıldım, var mı böyle fotoğraf :) demek ki varmış, tebrikler Lulu sayende gezdik dolaştık. İki yıl oldu Avrupa'ya gidemeyeli :( Kısmetse önümüzdeki yaz İtalya'yı eşimle birlikte gezmek istiyoruz, ilk defa italyanca konuştuğunu duyacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ciddi mi ! Ne guzel bir seyahat olur.. Bana gitmeden ne istersen sor ! Italya ve Yunanistan hakkinda kitap yazacak kivamdayim artik sanirim :)) Bu arada cok tesekkurler ! Begenmene coook sevindim Bolat'cim.

   Sil
  2. Rica ederim, yaz o zaman bir kitap, yazanın senden ne fazlası var Lulu :) sen yazmasan ben yazmasam kim yazacak :)

   Sil
  3. Sogol be Bolat'cim moral oldun gunume.. biraz daha yaslaninca mutlaka :))

   Sil
 3. Ay harika bir yer Lulu"cum. Manzaraya bayildim. Konaklama yerin harika. Biz de artık ev olayına geçiş yaptık çok daha rahat oluyor. Ama kizlarla henüz bir yurt dışı yapmadık tabii. Bakalım sömestr tatilinde Aysu ve ben Paris için planlar var. Hayırlısı. Yazıların devamını bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canim , hakkaten oyle.. Ev hem dedigim gibi lokal hayata gecisi hizlandiriyor hem de cocuklu olunca gercekten pek rahat ;) Ailece bir Sicilya tatili yapsaniz ya siz mesela ! Cok seversiniz eminim.. Kizlar da rahat eder ve en onemlisi saglikla beslenirler ! Paris olayina cok sevindim bir de.. Sanirim ben de Subat gibi bi tek basinalik yasayacagim Paris sokaklarinda.. Sicilya icin daha en az 3 post cikar.. Nefis detaylar verecegşm..

   Sil
 4. Wonderful place!

  http://beautyfollower.blogspot.gr

  YanıtlaSil
 5. Lulum yine dokturmus! Senin tabirinle gel bi opucem seni demek geldi icimden:) italya hastasi ama buaralar mecburi fransadan cikamayan birisine boyle postalr yapip ic cektirdin ama kizmadim sana hehehe kizamam sana ancak ahh ne guzel de yazmis derim:) airbnb ile ilgili yazdigin her seye tamamen katiliyorum. Bizim henuz cocugumuz olmamasina ragmen lokal alisveris yapip evimize getirdigimiz her seyi gun sonunda pisirip o yorgunlukla yemek bile guzel oluyor bazen 4 yil once ilk kullandigimizda acaba demistim ama simdi neredeyse her tatilimizin bas kahramani kendisi dusun ki balayinda bile vazgecemedik. Lulum dun aksamki yemekte olup sizlerle kahkahalara bogulmayi cok isterdim ama artik sizi buraya getirmekten baska care yok :) hadi ama ya artik bekliyorum!!!!!

  YanıtlaSil